Lelenfant wciąga do zabawy i działań artystycznych dzieci i młodzież z różnych zakątków świata już po raz drugi. W 2024 roku, w różnych lokalizacjach Wrocławia od 14.07 do 31.07 blisko osiemdziesiątka młodych artystów i artystek będzie tworzyć za pomocą wspólnego, znanego im języka – języka sztuki i przyjaźni. 
 

Motyw Przewodni: Gra

Tegorocznym motywem przewodnim plakatu jest gra nawiązująca do wartości projektu. Bawimy się formą stawiając na technikę kolażu, łącząc nasze symbole z autentycznymi bohaterami projektu – artystami i artystkami poprzednich edycji.
 
Dodatkowo eksponujemy nazwę: Le-len-fant pochodzącą od francuskiego „l’enfant” (dziecko) i angielskiego „elefant” (słoń). Symbolizuje ona dzieciństwo, siłę i otwartość, zachęcając do zabawy i współpracy.

 

Przyjaźń Sztuka Edukacja 

Lelenfant to projekt, który łączy dzieci i młodzież z całego świata, promując wartości takie jak współpraca, empatia i zrozumienie. Wrocław staje się miejscem, gdzie młodzi artyści mogą odkrywać swoje talenty, rozwijać pasje i nawiązywać przyjaźnie na całe życie. Dzięki Lelenfant pokazujemy, że mimo różnic kulturowych, językowych i społecznych, wszyscy możemy razem tworzyć piękne i wartościowe rzeczy. Przyjaźń to nie tylko relacja między ludźmi, ale przede wszystkim fundament, na którym możemy budować lepszy świat. Areną do tej zmiany stanie się w lipcu ponownie Wrocław. 
 

KUP BILET NA WIELKI FINAŁ – WIDOWISKO „SIŁA PRZYJAŹNI”

Symbolika: Dłonie i Okrąg

Ważnym elementem graficznym na naszych plakatach są dłonie. Cztery dłonie, czterech artystów połączonych w okrąg symbolizuje kolektywność. Każdy uczestnik jest równie ważny, a ich wspólna obecność tworzy jedność.

Autorką tegorocznej identyfikacji wizualnej jest Wiktoria Konwent, związana z projektem od kilku lat. Jej kolaż wykorzystuje dłonie stanowiące logo projektu i zaprasza do wspólnej przygody, łącząc ze sobą wszystkich uczestników i uczestniczki. 

Globalny zasięg sięgający kilkunastu lat

Obok wykorzystania stałych elementów graficznych, w tym roku na plakatach obecni są artyści poprzednich edycji z Gruzji, Tanzanii, Czech, Polski i Iranu.

Nie bez znaczenia jest fakt, że dziewczynka z Iranu i chłopiec z Gruzji reprezentują organizacje, z którymi związani jesteśmy od kilkunastu lat. Już dwanaście lat temu, w 2012 roku do Wrocławia przyjechali pierwsi reprezentanci Caritas Gruzja z Tbilisi, a w 2013 organizacji Donya z Teheranu. Te długoletnie relacje tworzą globalną mapę połączeń, a Lelenfant dumnie posługuje się hasłem „wrocławski projekt o światowym zasięgu”. Uczestniczka z Polski natomiast reprezentuje wszystkich wrocławskich artystów, którzy od kilku lat jako gospodarze projektu dołączają jako liczba grupa. 

Zabawa i Współpraca

Zabawa i sztuka odgrywa kluczową rolę w metodzie używanej w procesie artystycznym. Tu dzieci uczą dzieci. To  właśnie ona pozwala dzieciom nawiązywać głębokie, trwałe relacje, które mogą zmienić ich życie. Kiedy dzieci uczą się od siebie nawzajem, tworzą więzi, które przekraczają granice narodowości i kultur. Wspólne działania artystyczne budują zaufanie i otwartość, a także pokazują, jak ważna jest współpraca i wzajemne wsparcie.

***

Międzynarodowa edycja odbywać się będzie w ramach projektu “PROMOCJA WROCŁAWIA POPRZEZ REALIZACJĘ PROJEKTU LELENFANT WE WROCŁAWIU”, dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław, i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury realizowanego przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja. 

Skład graficzny plakatu: Wiktoria Konwent