Spotkajmy się na kocu

Już 15.08 zainaugurujemy Międzynarodową edycję Lelenfant podczas wydarzenia pt. Zamkowy Piknik Lelenfant. Zapraszamy! 

OPT Zamek, pl. Świętojański 1, Wrocław – Leśnica
📅 15.08.2023, wtorek, w godz. 14:00 – 20:00

Co nas czeka?

Wydarzenie zainaugurujemy Paradą Smoka Lelenfant, czyli z francuskiego lelenfant enfants dragon. Młodzi artyści pod swoje skrzydła otrzymają skrzydlatego mitycznego stwora, który stanowiąc masywną interaktywną drewnianą zabawkę jest ekologiczny nie tylko ze względu na materiały, z których powstał. Smok został skonstruowany tak, że pchany wyrzuca z siebie nasiona dając Ziemi zaczątek nowego życia, a projektowi Lelenfant nowe przyjaźnie, pomysły i inspiracje do wspólnej zabawy. 

W dwóch blokach programowych w godz. 15:00 – 16:00 oraz 18:00 – 19:00 na scenie plenerowej OPT Zamek w Leśnicy odbędą się występy teatralne, cyrkowe, akrobatyczne, taneczne w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych z różnych krajów świata 

Całość dopełnią animacje oraz gry i zabawy prowadzone przez animatorki Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja , a także z grupami Lelenfant. 

Idea wydarzenia
 
Kontynuujemy kilkuletnią tradycję prezentacji mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia sztuk performatywnych w wykonaniu dzieci i młodzieży z bliskich i dalekich regionów świata. Piknik pod wrocławskim niebem to przede wszystkim spotkanie. W dniu wydarzenia w Leśnicy w jednym miejscu będą mogli spotkać się uczestnicy wszystkich tegorocznych działań Lelenfant i społeczność Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja. Dołączyć może każdy. Wspólnie z wrocławianami i wrocławiankami będziemy mogli podziwiać występy symbolizujące przyjaźń, radość i dziecięce marzenia. 

To również okazja do chilloutu na leżakach czy trawie. Nie zapomnij zatem zabrać ze sobą koca. Nie zabraknie foodtruck’u, a wszystko w otoczeniu natury.

LELENFANT to międzygatunkowe połączenie L’éléphant (z francuskiego) – słoń z l’ enfant (też z francuskiego) – dziecko. I tak powstaje idea wspólnoty młodych, ciekawych świata ludzi o wrażliwości, mądrości i sile słonia. Dzięki połączeniu dwóch istot z różnych światów – inteligentnych, otwartych, dobrych, budujemy wartości naszej wspólnoty. Działamy ramię w ramię i trąba w trąbę. W grupie siła!

Spotkanie w jednym miejscu wszystkich uczestników projektu pozwala im dostrzec, że są częścią wielkiej RODZINY LELENFANT, dając im możliwość promocji swojej kultury i tożsamości, a dla wrocławian i wrocławianek to czas na dobrą zabawę podczas wielkiego święta dzieci i młodzieży pod wrocławskim niebem. To co? Spotkajmy się na kocu!

Występy artystyczne

Na scenie wystąpią akrobaci z Tanzanii (z Kigambonii Community Centre) czy tancerze i tancerki z Maroka i Palestyny, prezentując wielowiekową tradycję swojego regionu. Zobaczymy spektakl teatralny sięgający do perskiej mitologii w wykonaniu młodych Irańczyków, a także choreografię przygotowaną przez joginki i joginów z Indii (z Suratu).
Scenę oddajemy również wrocławskim dzieciom i młodzieży, którzy pod szyldem Lelenfant tworzyli wiosną na trzech wrocławskich osiedlach – Kowale, Brochów i Złotniki oraz w czasie półkolonii Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja właśnie w Leśnicy.
 
Na scenie pojawią się również nasi bliscy sąsiedzi – czeska grupa cyrkowa z Pragi, młodzież prezentująca breakdance z Warszawy (Ośrodek Kultury Ochota) oraz dzieci z Gminy Orsziwskiej z Ukrainy.

Wstęp wolny 

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „PROMOCJA WROCŁAWIA POPRZEZ REALIZACJĘ PROJEKTU LELENFANT WE WROCŁAWIU” w 2023 roku, dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Realizowany jest przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja. Współorganizatorem wydarzenia jest OPT Zamek, firma Polski Ogród, Gilda Organizatorów.

 

PROGRAM:

Scena plenerowa OPT Zamek & Kontener ESK w Parku Leśnickim 

 STREFA ANIMACJI 

Pawilon sportowy ze sprzętem do gier zespołowych udostępniony przez Stowarzyszenie Gilda Organizatorów przy Kontenerze ESK
Animacje Hydropolis (
malowanie rąk i twarzy, malowanie na torbach, drewniany plac zabaw)
Gry i zabawy międzynarodowe z uczestnikami międzynarodowej edycji Lelenfant przy Kontenerze ESK 
Tworzenie Smoka Życzeń – warsztaty origami (Zuzanna Kłapkowska)
Warsztaty przyrodnicze i zabawy ludowe (Ewa Fistek-Sommer)

STREFA GASTRO
Gofry, lody, kawa i ciepłe posiłki zapewni Strefa Relaksu Zamek

W czasie trwania pikniku będzie można odwiedzić stoisko Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja i dowiedzieć się o akcji #lelenfantFamily by zostać Rodziną Goszczącą dla dzieci i młodzieży Lelenfant w okresie od 23.08 – 31.08, a także o innych wydarzeniach w ramach projektu w tym o Wielkim Finałowym Spektaklu Lelenfant w Teatrze Polskim we Wrocławiu (29. i 30.08.2023).

14:15 Międzynarodowa rozgrzewka 

 przed sceną plenerową

Jak dodać sobie i innym energii i uśmiechu? W Lelenfant to potrafimy. Zapraszamy na kolektywną rozgrzewkę, którą poprowadzą instruktorzy artystyczni Lelenfant wspólnie z 100 dzieci i młodzieży z różnych stron świata. 

14:30 Międzynarodowa Parada Smoka  

start przy scenie plenerowej i przemarsz przez Park Leśnicki

Oficjalnie otworzymy międzynarodową edycję Lelenfant 2023 by następnie ruszyć w radosnym pochodzie ścieżkami leśnickiego parku w rytm muzyki wymieniając się interaktywną zabawką – Smokiem Lelenfant. Uroczyście przekażemy drewnianego smoka na kółkach dzieciom i młodzieży uczestniczącej w tegorocznej edycji projektu. Poprowadzi nas o w artystycznym przemarszu, a zamiast ognia zostawiać będzie nasiona i sadzonki drzew.  

Smok powstał w ramach współpracy Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja wraz ze studentami i pasjonatami architektury pod szyldem ProtoLab. 

15:00 Występy artystyczne, część 1

INDIE | POLSKA | PALESTYNA

scena plenerowa

Indie – VN Godhani School
Połączenie jogi i tańca dzięki połączeniu muzyki i asan przygotowała młodzież z Suraty w Indiach. Drugą propozycją będzie Estatic Yoga Performance – taniec sięgający do prastarej tradycji jogi, która niesie ze sobą mądrość i dobrostan.

Polska – osiedlowa edycje Lelenfant 2023 / Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja 
Magiczny kamień pokoju to spektakl przygotowany przez grupę wrocławskich dzieci łączący taniec, śpiew i grę na instrumentach. Wszystkie elementy łączy poszukiwanie pokoju na świecie.

Polska – grupa rockowa LIPA na ROCKOWO / Stowarzyszenie Kulturalne „Bez Ciśnienia”
Gramy krótko, ale z pasją. Rock gra nam w sercach, a scena jest dla nas miejscem kultowym. Czasem się jeszcze mylimy, ale mamy to gdzieś. ROCK on!

Polska – osiedlowa edycje Lelenfant 2023 / Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja 
Taneczne popisy zaczerpnięte z breakdancu i baletu przeplatane akrobacjami.


Palestyna – Palestinian Popular Art Centre 
Swój kunszt taneczny zaprezentuje młodzież uczęszczająca do szkoły artystycznej The Popular Art Centre’ Dance School w Ramallah. Odsłonią przed nami tajniki dabke – arabskiego tańca ludowego, jaki powstał w górzystych regionach Lewantu.

16:00 – 18:00 Animacje

 

Warsztaty z Ewą Listek-Sommer: zapraszam na warsztaty, zabawy podwórkowe i ludowe – będziemy się bawić w mniej i bardziej znane dawne zabawy, takie jak np. limbo, szczur, cztery kąty, koszenie trawy, lisek czy stary niedźwiedź. Będą też zabawy z liną, wyścigi w workach, szczudłą z puszek. Poznamy proste instrumenty ludowe, takie jak kołatki, bębenki i grzechotki. 

Warsztaty „dzieci uczą dzieci”: chcecie poznać kroki breakdance, a może jogowe asany. Dołączcie do warsztatów tanecznych z grupami Lelenfant z Indii, Palestyny czy Czech.  

Warsztaty plastyczne: będziemy tworzyć elementy festiwalowego stroju – czapeczki i ,,magiczne różdżki”, a także każdy będzie mógł stworzyć swojego SMOKA . 

18:00 Występy artystyczne, część 2

IRAN | UKRAINA | POLSKA | MAROKO | CZECHY | TANZANIA

scena plenerowa

Iran – Koodakan Donya Research Institute
Zobaczymy tradycyjny taniec Do-Chapi, który jest związany z irańskim Beludżystanem. Ten spektakl pokazuje wzrost roślin w przyrodzie, celebrację i szczęście ludzi ze wzrostu plonów. W tym tańcu miłość i pokój są dostępne dla wszystkich dzieci i ludzi na świecie.

Ukraina – Gminny Dom Dziecka z Orsziwców
Grupa złożona z 15 dzieci z Domu Dziecka „Romashka” (pol. rumianek) w zachodniej części Ukrainy spędzać będzie wakacje we Wrocławiu. Lelenfant to dla nich okazja by poznać rówieśników z różnych zakątków świata i podzielić się swoją tradycją, talentami i twórczością.

Polska
Polsko-białoruska grupa zawiązała się z motywacji udziału w międzynarodowej edycji Lelenfant. Trójka młodych wrocławian o różnym pochodzeniu narodowym zaprezentuje swoje pomysły, a przede wszystkim radość z twórczego spotkania z całym światem.

Maroko – Youth Association for Culture and Development in Ouled Teima
Przeniesiemy się do północnej Afryki wspólnie z młodzieżą z YACD OULED TEIMA. Tamazirt ahouach i Aissawa to tradycyjne tańce charakterystyczne dla rdzennych mieszkańców Maroka. Poznamy ich muzykę, koordynację, ruch i stroje. 

Polska – Ośrodek Kultury Ochota 
Dzięki wieloletniej współpracy Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja z OKO – Ośrodkiem Kultury Ochota na Zamkowy Piknik Lelenfant zawita ośmiu warszawskich b-bojów i jedna b-girl ze swoim tanecznym pokazem breakdance’a. Będzie się działo.

Czechy – Slovo 21 z.s.
Po raz kolejny na Lelenfant i Brave Kids zawita grupa z czeskiej Pragi pod szyldem Circusarna. Zaprezentują sztukę cyrkową oraz tańce romskie. 

Tanzania – Kigamboni Community Centre (KCC) 
Akrobacje i tańce to domena organizacji Kigamboni Community Centre z przedmieści Dar es Salaam. Tym razem podziwiać będziemy talenty i pasję dwóch dziewczynek i czterech chłopców w wieku 9 do 14 lat. 

Znajdziesz nas w Leśnicy, pl. Świętojański 1