Bilety kupisz tu!

Garejelebi – koncert młodzieżowego chóru z Gruzji

W ramach tygodnia inauguracji wrocławskiego, międzynarodowego projektu Lelenfant 2023, zapraszamy na koncert gruzińskich polifonii w wykonaniu dzieci i młodzieży. Występ odbywa się w ramach trasy koncertowej chóru po Polsce organizowanej przez Oasis Club z Udabno.

Po raz pierwszy, w dniu 07.03. z fragmentem swojego koncertu młodzież pojawi się na inauguracji projektu Lelenfant w Dolnośląskim Centrum Filmowym, kolejnego dnia 08.03. – prezentując cały repertuar w OPT Zamek w Leśnicy. 

W Udabno (po gruzińsku „pustynia”), maleńkiej wsi otoczonej stepami pokrytymi spaloną słońcem trawą, sztucznie stworzonej osady w czasach radzieckich, urodziło i wychowało się pierwsze pokolenie “pustynnych dzieci” – dzieci społeczności Swanów przesiedlonych do wschodniej Gruzji pod koniec lat 80-tych z zielonych, otoczonych najwyższymi szczytami górskich terenów Kaukazu. To właśnie te dzieci wychowywane w kulturze i tradycji Swanetii zaprezentują unikalne polifoniczne pieśni we Wrocławiu.

Swanowie uznawani są za lud dumny, uparty i odważny. To właśnie ów upór był cechą, która popchnęła kobiety z Udabno do założenia chóru w 2010, a także kontynuowanie muzycznej tradycji przez najmłodsze pokolenie dzieci. Garejelebi osiągnął już niemały sukces – chociażby udział w finale gruzińskiego Mam Talent – GRAND PRIX.

Oasis Club to niezwykłe miejsce na mapie turystycznej Gruzji – to nie tylko hostel i restauracja prowadzona przez dwójkę Polaków – Ksawerego Dusia i Kingę Goc. To również centrum kultury, coroczny festiwal, a także Fundacja wspierająca społeczność lokalną.

Dzięki zrzutce możliwa jest trasa koncertowa po Polsce, będąca spełnieniem marzeń gruzińskich dzieci. W gościnnych progach DCF oraz OPT Zamek w Leśnicy, w ramach współpracy z Fundacją Przyjaźń Sztuka Edukacja i Oasis Club usłyszeć będzie można przepiękne tradycyjne swańskie polifonie w wykonaniu młodych artystów z Gruzji.

Pokaz filmów Lelenfant wraz z koncertem Garejelebi – chóru dzieci i młodzieży z Gruzji

07.03.2023 o godz. 18:00 Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64A | Obowiązują zapisy

Koncert Garejelebi – chór dzieci i młodzieży z Gruzji

08.03.2023 o godz. 19:00 OPT Zamek, pl. Świętojański 1 Bilety 10 PLN

 

 

 

Skład zespołu: Elene Argvliani, Saba Samsiani, Ana Gvarliani, Levani Gulbani, Mariam Ioseliani, Nata Margiani, Sofiko Ioseliani, Ana Nansyani, Nino Gulbani, Nikolozi Nansyani, Sirino Margiani, Nana Gvidani

Dzięki Pikri, szefowej młodzieżowego chóru Garejelebi oraz kobiecego Casletila, kultywowane są starogruzińskie pieśni i tradycje.  Najstarsze wielogłosowe formy muzyczne pochodzą z czasów przedchrześcijańskich.

Wrocławska trasa koncertowa Garejelebi organizowana jest we współpracy Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja z Biurem Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz OPT Zamek. Podziękowania dla Toru Wyścigów Konnych Partynice, Hydropolis oraz ZOO.