Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, organizator projektu artystyczno-edukacyjnego Lelenfant, zaprasza! Dołącz do Lelenfant Club! Zacznij na jednym z wrocławskich osiedli, a zakończ przygodę na deskach Teatr Muzyczny Capitol wspólnie z rówieśnikami z różnych zakątków świata z Wielkim Spektaklem Finałowym w dniu 30 i 31.07 .
Od marca br. na czterech wrocławskich osiedlach – Brochów, Kowale, Stare Miasto i Złotniki ruszą regularne zajęcia modelem “dzieci uczą dzieci”, których celem jest stworzenie kilkunastoosobowych wrocławskich grup artystycznych Lelenfant.
Co to oznacza dla Was? Kluby Lelenfant to regularne zajęcia, które ruszą już w marcu! Przygotujemy Was do międzynarodowej edycji, która odbędzie się od 12 lipca do 31 lipca!
Lelenfant Club to przestrzeń dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 14 lat na rozwijanie swoich pasji artystycznych w zakresie pracy w zespole teatralno-muzycznym, zdobywanie doświadczenia scenicznego, a przede wszystkim rozwój umiejętności współpracy w grupie, empatii, cierpliwości, a także talentów z zakresu sztuk performatywnych (teatr, taniec, muzyka, cyrk).
Uczestnicy i uczestniczki nauczą się wspólnie tworzyć scenariusz spektaklu z wybranych elementów zaproponowanych przez siebie nawzajem, a także umiejętności zdobytych od doświadczonych instruktorów i instruktorek artystycznych. Poznają tajniki budowania dramaturgii na scenie, będą też tworzyć własne kostiumy i scenografię.
Wybrana grupa dzieci będzie reprezentować Wrocław na międzynarodowej edycji Lelenfant 2024.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O LELENFANT 2023
Nasze koordynatorki zbierają zapisy. Dowiedz się gdzie będą odbywać się zajęcia i jak przebiega rekrutacja uczestników i uczestniczek Lelenfant 2024.
Warsztaty Lelenfant przybierają różną formę*, ale zawsze opierają się na naszej idei „dzieci uczą dzieci” – edukacji rówieśniczej i edukacji międzykulturowej. Widzimy wielki potencjał w każdym młodym człowieku i chcemy go wydobywać i wzmacniać. Przez wspólną pracę twórczą, a przede wszystkim zabawę i dzielenie się swoimi umiejętnościami, pasją, a nawet pomocną dłonią, wierzymy, że jesteśmy w stanie nauczyć się o wiele więcej oraz stworzyć coś wyjątkowego. Proces pracy podczas warsztatów opiera się na elementach pedagogiki teatru, cyrku czy tańca z wykorzystywaniem i w oparciu o pomysły oraz talenty uczestników i uczestniczek zajęć.
Główne elementy warsztatów to:
- komunikacja z dziećmi i młodzieżą oparta na empatii i założeniach partnerskich
- zastosowanie elementów pedagogiki teatru i cyrku z wykorzystaniem możliwości, pomysłów i talentów uczestników i uczestniczek zajęć
- wykorzystanie procesu grupowego jako narzędzia wspierającego pracę grupy
- zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności wśród uczestników i uczestniczek warsztatów
- znaczenie i sposób pracy z rolami poszczególnych osób w grupie
- kolektywne prowadzenie grupy i facylitacja procesu w miejsce dominującego liderowania
KLUBY LELENFANT
Lelenfant – nazwa projektu wywodząca się od francuskiego słowa dziecko (l’enfant)
Warsztaty – dwugodzinne zajęcia podczas których odbywają się 3 zasadnicze elementy: 1) rozgrzewka w postaci gier i zabaw, 2) część twórcza wymiany talentów i pomysłów 3) praca nad spektaklem
Spektakl – finałowa prezentacja w postaci przedstawienia teatralnego, w którym występują wszyscy uczestnicy warsztatów
Warsztat integracyjny – kilkugodzinne zajęcia, gdzie będziemy poznawać siebie nawzajem w czasie zabawy
Scena – wyodrębniona prowierzchnia, na której wystąpią artyści i artystki lelenfant, czyli dzieci i młodzież. W lelenfant dorośli rzadko tu mają wstęp. W lelenfant oddajemy scenę dzieciom.
Scenografia – materiały plastyczne, które tworzą tło do spektaklu. Stworzone i wymyślone przez dzieci.
Instruktor / instruktorka artystyczna – przewodnik, który wskazuje drogę jak dzieci mogą poznać się ze sobą, nawiązać relację by zespołowo stworzyć przedstawienie.
Uczestnik / uczestniczka = artysta / artystka
Koordynator warsztatów – osoba, która odpowiada w danym miejscu za przygotowanie sali, obecność i punktualność dzieci, a także porządek i komfort wszystkich zaangażowanych w warsztaty i próby.
Producent spektaklu finałowego – bardzo doświadczona osoba, która wie jak przygotować scenę wraz z oświetleniem i dźwiękiem, by spektakl dzieci był jak najlepszy w odbiorze dla publiczności.
Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja – organizacja, która koordynuje cały projekt, zaprasza dorosłych do współpracy (zatrudnia ich), dba o przepisy, promocję i pieniądze potrzebne do realizacji całego przedsięwzięcia.
3KOWALE: soboty 10:00-13:00 | Centrum Kowale |prowadzenie warsztatów: Magdalena Celniaszek i Tomek Murawski | koordynacja: Beata Trybusz
BROCHÓW: czwartki 17:30-19:30 | Made in Brochów | Barbara Nawrot i Julita Franciosa | koordynacja: Magdalena Młodzianowska-Chilmon
ZŁOTNIKI: czwartki 17:00 – 19:00 | Złotnickie Centrum Spotkań | Ehssan Chameiy i Sonia Śpiewak | koordynacja: Jolanta Czajkowska-Patyna
Warsztaty prowadzone będą od połowy marca przez zespół doświadczonych instruktorów i instruktorek Lelenfant w wybranych lokalizacjach w grupach 15-osobowych.
Rezerwujcie czas na cotygodniowe warsztaty od marca do maja 2023.
Poprzez formularz zgłoszeniowy pod linkiem: https://forms.gle/jgixEArk2mKHacDk6
- Gotowość dziecka do występu na scenie
- Wiek: 9 – 14 lat
- Doświadczenie w udziale w regularnych zajęciach artystycznych (w szczególności w zakresie sztuk performatywnych – taniec, cyrk, muzyka, teatr)
Przy doborze uczestników i uczestniczek dbamy o inkluzywny charakter grupy, dlatego ważnym elementem będzie uwzględnienie dzieci i młodzieży o różnorodnym pochodzeniu narodowym, etnicznym i społecznym.
Opłata partycypacyjną za udział w całym cyklu warsztatów wynosi 150 zł za dziecko i jej wpłata jest gwarancją rezerwacji miejsca.
Całkowity koszt udziału dziecka dofinansowany jest ze środków Gminy Wrocław w ramach projektu PROMOCJA WROCŁAWIA POPRZEZ REALIZACJĘ PROJEKTU LELENFANT WE WROCŁAWIU i pokrywa koszty z wynagrodzenia instruktorów artystycznych, koordynatorów, wynajmu sali, materiałów plastycznych i gadżetów promocyjnych.
Jeżeli kwota za udział w Lelenfant 2023 stanowi barierę to prosimy o kontakt: office@fae-foundation.org
O projekcie
Podobno słonie (z francuskiego: l’éléphant) to najbardziej pokojowe, mądre i przyjacielskie istoty na ziemi. Zupełnie jak dzieci! (z francuskiego: l’ enfant). I właśnie to połączenie dało nam podstawę do określenia symboliki naszego przedsięwzięcia.
Projekt Lelenfant – inicjatywa mająca na celu integrację międzykulturową w myśl idei „dzieci uczą dzieci”. Uczestnicy biorący udział w projekcie, choć znacznie mniejsi od słoni, wykazują się równie wielkim sercem podczas wspólnego tworzenia artystycznych inicjatyw.
Różnorodność, spotkania, integracja – nowa nazwa, zakorzenione, kultywowane od lat wartości i jeszcze większa motywacja i energia do działania.
Oddajemy Wam w ręce Lelenfant – duży projekt o wielkich możliwościach dla ludzi o jeszcze większych sercach!
Warsztaty realizowane są w ramach zadania publicznego PROMOCJA WROCŁAWIA POPRZEZ REALIZACJĘ PROJEKTU LELENFANT WE WROCŁAWIU dofinansowanego ze środków Gminy Wrocław. Koordynatorem projektu jest Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja w partnerstwie z Złotnickim Centrum Spotkań, Fundacją Made in Brochów i Stowarzyszeniem Grupa z Pasją.
Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas na adres mailowy: office@fae-foundation.org
BROCHÓW
Fundacja „Made in Brochów” powstała w 2015 r., ale już wcześniej jej fundatorki działały w środowisku lokalnym wrocławskiego Brochowa. Inspiracją do podjęcia działań i nawiązania współpracy była chęć stworzenia okazji do wspólnego działania, uaktywnienia i zintegrowania brochowskiej społeczności.
Naszym głównym celem jest prowadzenie działań zwiększających możliwości rozwoju społeczeństwa poprzez polepszenie dostępu do edukacji, kultury, jak również wspieranie aktywności twórczej oraz upowszechnianie idei społeczeństwa obywatelskiego. Fundacja od 2018 roku jest operatorem Brochowskiego Centrum Aktywności Lokalnej – miejsca współtworzonego przez mieszkańców osiedla, obejmującego działania kulturalno-edukacyjne oraz społeczne. To miejsce spotkań, wymiany umiejętności, działań oddolnych, otwarte na różnorodność.
KOWALE
ZŁOTNIKI
Złotnickie Centrum Spotkań to miejsce lokalnej integracji mieszkańców. Niewątpliwie jest to przestrzeń dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w lokalnej integracji mieszkańców i budowaniu więzi sąsiedzkich. Warsztaty i spotkania, które organizujemy w Centrum, mają przede wszystkim pokazać, jak można spędzać czas wolny w twórczy i aktywny sposób. Jednocześnie umożliwiamy wszystkim zainteresowanym zaangażowanie się w idee wolontariatu, poprawy jakości życia, niesienia pomocy i spotkań międzypokoleniowych.
Dlatego stworzyliśmy miejsce lokalnej integracji mieszkańców. Udostępniamy sale warsztatowo-edukacyjne, salę koncertową, kameralną kawiarenkę oraz ogród. Dzięki temu. w tak dużej przestrzeni Centrum, można z łatwością zorganizować warsztaty plastyczne, spotkania przy grach planszowych i nie tylko, wykłady o tematyce naukowej i historycznej, Klub Mam, Punkt Informacyjny dla Seniorów, a także warsztaty kulinarne dla młodszych i starszych, pikniki charytatywne oraz koncerty. Niewątpliwie przygotowaliśmy dużo aktywności dedykowanych dla Seniorów. Nasze działania są nastawione przede wszystkim na rozwój kulturalny, edukacyjny i społeczny oraz promocję zachowań pro-ekologicznych.
Złotnickie Centrum Spotkań prowadzone jest przy Rzymskokatolickiej Parafii P.W. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej we Wrocławiu Złotniki.